PODRÓŻE KRAJOWE

Niewątpliwie Polska jest naprawdę pięknym krajem i nie ukrywam, że lubię po niej podróżować. Jadąc pociągiem zazwyczaj wyznaczam sobie cel związany z koleją bądź inną ciekawostką, jednak często zahaczam o większe miasta położone w pobliżu. Poniżej opisuje ciekawe zakątki naszego kraju z mojego punktu widzenia, jednak myślę, że turystyka kolejowa jest w stanie zainteresować każdego. Przy okazji polecam również lekturę odnośnie stanu transportu kolejowego w Polsce.

a) GRYFICKA KOLEJ WĄSKOTOROWA

Wąskotorówka kursująca na trasie Gryfice - Dreżewo - Trzęsacz - Rewal - Śliwin - Niechorze - Pogorzelica Gryficka. W przyszłości kursowała nawet dalej bo aż do Trzebiatowa. Obecnie wykonuje kursy codziennie w okresie letnim oraz w wybrane weekendy. Kolejka przeszła gruntowną modernizację w 2012 roku i prezentuje się naprawdę znakomicie. Niestety, zabytkowy parowóz, który do niedawna prowadził ruch pociągów na trasie oczekuje na naprawę, która uniemożliwia powrotu do regularnych kursów pod parą w związku z czym pociągi prowadzi lokomotywa spalinowa.

Na trasie wąskotorówki jest m.in muzeum kolejnictwa w Gryficach, pałac w Dreżewie, park pałacowy w Karnicach czy latarnia morska w Niechorzu. Oprócz tego trasa kolejki - wiodąca na jej ostatnim odcinku wzdłuż Bałtyku - również jest bardzo interesująca. Przejazd na całej trasie zajmuje blisko dwie godziny. 


Pociąg turystyczny relacji Pogorzelica Gryficka - Trzęsacz

b) CIECHOCINEK

Niestety - od października 2014 roku pociągiem do Ciechocinka już nie dojedziemy. Miałem przyjemność podróżować pociągiem na trasie Toruń Miasto - Ciechocinek w wrześniu, na niespełna dwa tygodnie przed zawieszeniem linii. Nie mniej z racji bliskości Torunia dojazd do tego miasteczka cały czas nie należy do najtrudniejszych - z samego Torunia dziennie kursuje wiele autobusów PKS, oprócz tego część z tych dalekobieżnych również się tutaj zatrzymuje.

Wstyd się przyznać, ale będąc w tym mieście w zasadzie nie opuściłem najbliższego sąsiedztwa dworca. Na pewno do najciekawszych atrakcji należy zaliczyć zabytkową warzelnię soli, Teatr Letni czy pijalnię wód mineralnych (podobno bardzo zdrową i pożywną - w smaku jednak paskudna :/ ;). Oprócz tego ciekawe kompozycje kwiatowe tworzacę np. zegar kwiatowy - również prezentują się bardzo ładnie. Sama miejscowość ma charakter uzdrowiskowy - tym bardziej boli brak dogodnego połączenia kolejowego.


Kompozycja kwiatowa nieopodal pijalnii wód mineralnych

c) PLESZEW

Stacja Pleszew znajduje się spory kawałek od centrum miasta. Będąc w samym centrum miasta nie zauważyłem niczego ciekawego, jednak nawet Wikipedia poza jednym kościołem nie mówi o zbyt wielu atrakcjach, zwraca natomiast uwagę Pleszewska Kolej Lokalna - ale o tym poniżej.

Czasy świetności kolei wąskotorowych - podobnie jak PKP - minęły chyba bezpowrotnie. Co prawda ostatnimi czasy przy wsparciu miłośników kolei niektóre "kolejki" udaje się uratować lub przywrócić im chociaż częściowo dawny blask o tyle musimy pogodzić się z tym, że czasy parowozów jadących z prędkością 20 km/h dowożących ludzi do pracy i szkoły już dawno minęły. Choć zdarzają się wyjątki...

Pleszewska Kolej Lokalna jest jedyną w Polsce czynną wąskotorówką, która uruchamia codzienne kursy na trasie Pleszew Miasto - Pleszew. Jak wspomniałem na początku normalnotorowa stacja kolejowa w Pleszewie położona jest spory kawałek od centrum miasta w przeciwieństwie do tej wąskotorowej (Pleszew Miasto). Podczas mojego przejazdu w czerwcu 2015 frekwencja w pociągu przedstawiała się naprawdę przyzwoicie, co dosyć dobrze wróży na przyszłość.


Pociąg osobowy stoi podstawiony w peronach stacji Pleszew Miasto

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl